Jatyadi Oil (Tail) 1.69 Fl Oz / 50 mL | Traditional Herbal Formula | Botanical Formula with Sesame Oil, Jasmine, Neem, Turmeric, Licorice & Manjistha

Jatyadi Oil (Tail) by SN Herbals

A traditional Ayurvedic botanical oil for gentle, targeted skin care. This 50 mL formula is prepared with a sesame oil base and a blend of jasmine, neem, turmeric, licorice, and manjistha, creating a nourishing oil with a smooth, herbal feel.

Why you may like it

  • Traditionally used in Ayurvedic skin-care routines for dry, stressed, or irritated-looking skin
  • Helps keep the skin feeling nourished and comfortable
  • Useful for focused application to areas needing extra care
  • Made with a sesame oil base and botanical ingredients

Botanical formula

  • Sesame oil: a classic Ayurvedic carrier oil with a rich, conditioning feel
  • Jasmine (Jati): traditionally valued in botanical skin care
  • Neem: traditionally used in Ayurvedic skin-care preparations
  • Turmeric (Haridra): a time-honoured botanical ingredient
  • Licorice: traditionally used in soothing skin-care formulas
  • Manjistha: a classic Ayurvedic herb used in traditional skin care

How to use

Clean and dry the intended area. Apply a small amount of oil and massage gently. Use 2–3 times daily or as directed by an Ayurvedic practitioner. For external use only. Patch test before first use and avoid contact with the eyes.

Product details

  • Size: 1.69 fl oz / 50 mL
  • Traditional Ayurvedic botanical formula

This product is not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease. Consult a qualified healthcare or Ayurvedic practitioner for personal guidance.

Rs540.00 INR Rs405.00 INR

Packs: 3 Bottles | 150 ml | ₹2.70/ml

Packs

3 Bottles

150 ml

₹2.70/ml

-25%

Rs405

Rs540

Save Rs135/-

🌟BESTSELLER

1 Bottles

50 ml

₹3.24/ml

-10%

Rs162

Rs180

Save Rs18/-

2 Bottles

100 ml

₹3.06/ml

-15%

Rs306

Rs360

Save Rs54/-

Value Pack

Add to Wishlist

Additional Information
Packs

3 Bottles | 150 ml | ₹2.70/ml, 1 Bottles | 50 ml | ₹3.24/ml, 2 Bottles | 100 ml | ₹3.06/ml

FAQ's

What are the benefits of Amla Churna?
How should Amla Churna be taken for immunity?
Are there any side effects of Amla Churna?
How does Amla Churna benefit hair and skin health?